WorldCamera.net - Travel Around the World on Your Screen
EN CZ

Travel Report - Rakousko: Údolí Wachau - Modrá stužka Dunaje zapletená do tónů valčíku

CZ In Czech only!

Back to: Travel Reports

Rakousko: Údolí Wachau - Modrá stužka Dunaje zapletená do tónů valčíku

Ať už patříte mezi milovníky klasické hudby nebo ne, při cestě lodí z dolnorakouské Křemže ke klášteru v Melku se vám tóny Straussova valčíku začnou vkrádat do mysli tak nějak samozřejmě. A nepustí vás po celou dobu, kterou se v údolí Wachau rozhodnete strávit.

Správná cestovní nostalgie
Ovšem nepředbíhejme. Jsme přece teprve kdesi za dolnorakouským Zwettlem a napjatě očekáváme, kam nás silnice zvaná Kremser Bundesstarsse zavede. Jakmile opustíme Waldviertel, část Rakouska plnou lesů stvořenou pro houbaře, míříme dolů k řece.
Teď si v duchu začnete pobroukávat Na krásném modrém Dunaji, ačkoli se tomu budete zuby nehty bránit. I když se mi leccos z klasiky líbí, nejsem na ni odborník a snobské rozbory hudby mě strašlivě štvou. Jenže pokaždé, když se dostanu do údolí Wachau, popadne mne nostalgie spojená právě s touhle skladbou.

Na skleničku zůstaňte doma
Jakmile dorazíte do Kremsu (nebo-li Křemže, ze které pochází známá kremžská hořčice) a v okolí si najdete to správné přímo pro vás stvořené Zimmer frei (poptejte se hned v info centru, kde nabízejí vlastní víno!), které vám bude vyhovovat cenou i polohou, je čas vyrazit na skleničku. Typické pro zdejší kraj je hlavně veltlínské zelené. A světe div se, na tu skleničku ani nemusíte vyrážet ven. Klidně můžete zůstat doma.

Kolik čárek, tolik lahví
V malém Gasthausu, kde jsme při mé návštěvě bydleli, stála na chodbě v domovním traktu určeném pro hosty velká lednička a u ní stolek s tácem plným naleštěných vinných sklenek. Vedle nich bílý arch papíru s tabulkou s čísly pokojů. „Máte-li chuť na víno, vezměte si z ledničky láhev a udělejte čárku do chlívečku s číslem vašeho pokoje. Cena lahve je 4 Euro. Platí se při odjezdu. Přejeme příjemný zážitek,“ zněly pokyny. Kolik čárek uděláte, tolik lahví zaplatíte. Umíte si to představit v Čechách? Skončilo by to prázdnou ledničkou v kontrastu s tvrzením všech: „Ne, nikdo z nás odsud nic nebral!“ A taky nikdo nic nepil ani nerozbil, to jen skleničky se někam ztratily… V Rakousku ale sází na poctivost, tak to nezkažte.

Meruňkové šampaňské na silvestra
Ať se hnete kamkoli, budou vás lákat všudypřítomné meruňky. Na kopcích kolem řeky najdete buď obrovské vinice, nebo meruňkové sady. Krámky v Kremsu, ale i v dalších vesnicích podél řeky přímo překypují všelijakými výrobky z meruněk. Marmelády, šťávy a různá meruňková mýdla a jiné kosmetické ženské nezbytnosti jsou samozřejmostí, ale ochutnali jste někdy meruňkové šampaňské? Že ne? Tak to koukejte napravit, a pokud vám zachutná, nezapomeňte si přibalit zásoby na příští silvestr.

Na kole proti vinným kaloriím
S alkoholem to ovšem nepřehánějte, i když sklenička správně vychlazeného veltlína chutná s výhledem na sluncem ozářené vinice zatraceně dobře. A že nejspíš nezůstanete jenom u jedné, to mohu z vlastní zkušenosti potvrdit. Ale byla škoda, kdybyste si kvůli lásce k vínu nechali ujít slibovanou cestu lodí z Kremsu do Melku. Stojí 26 Euro tam i zpět, což vaše peněženka nejspíš snese. Údolí Wachau se vám během plavby otevře v celé své kráse, no, a když na tom budete trvat, tu skleničku si vína můžete dát i tady. Lodní bar je dobře zásobený. Přebytečné vinné kalorie ostatně můžete hned vysportovat na kole. Podél celého údolí vede cyklostezka a kolo je tu něco jako nákupní taška. Kdykoli ho můžete téměř kdekoli odložit. Všichni jsou tu na to zvyklí. Jenom proti českým luhům a hájům je to malá změna: nikdo vám ho tady neukradne. Za to s koupáním to není nic moc. U řeky sice najdete jednu malou plážičku, ale Dunaj je zkrátka studený, a to i v parném létě, brr...

autor: Helena Stejskalová - www.helenastejskalka.cz

Travel reports from this location

Cameras from this location

Reklama

or you can register


Like WorldCamera.net?

Our Webcams


Prague castle and city skyline with TV tower Prague Castle, CZ

Petrin Tower Petrin Tower, CZ

Wenceslas Square Wenceslas Square, CZ

Livigno Livigno, IT

Driving Range Rohanský ostrov Golf Rohanský ostrov, CZ

Harrachov Harrachov, CZ

Golf Resort Karlštejn Golf Resort Karlštejn, CZ

Golf Resort Albatross Golf Resort Albatross, CZ

Visit


PragueCamera.net

LivignoCamera.net


Reklama
WorldCamera.net

Copyright (c) 2011 - 2024 WorldCamera.net

All Rights Reserved.

Redaction: red@worldcamera.net

disti s.r.o.
Sections

Webcams

Top 10 Webcams

Webcams Locations

Webcams Categories

Travel Reports

Gallery

Folow Us

RSS in Czech

RSS in English

Facebook

LinkedIn

Twitter

Users

FAQ

Recommend a Camera

News

Registration

Log-in

Media

Media Kit

Advertising

Partnership

About

Contact

About the Project

Terms of Services

Partners