WorldCamera.net - Procestujte celý svět z Vašeho počítače
EN CZ

Reportáž - Nový Zéland aneb návštěva u protinožců

zpět na: reportáže

Nový Zéland aneb návštěva u protinožců

Nový Zéland (anglicky: New Zealand, maorsky: Aotearoa) je natolik vzdálený, že řada lidí do této země přijíždí raději na několik měsíců – což je můj případ. Je to nádherná země, zvláště pokud jste milovníci přírody a rádi se kocháte zelení, té je zde totiž opravdu všude dost. Nový Zéland se dělí na dva ostrovy, jižní a severní. Z jednoho na druhý se snadno dostanete jak letadlem, tak trajektem. Na rozdíl od Austrálie je Zéland zemí relativně bezpečnou, co se jedovatých zvířat týče. Například hadi, ať už jedovatí, nebo nejedovatí, zde nejsou prakticky vůbec žádní, což se mi jako člověku s fobií z hadů velmi líbilo. Hlavním městem Zélandu je Wellington. Celý Zéland má okolo čtyř milionů obyvatel, což není kdovíjak moc, když si to představíte. Obyvatelé jsou buď původní obyvatelé - Maoři, bílí Zélanďané nebo asiati. Mezi národní symboly Zélandu patří pták kiwi, který neumí létat a vychází pouze v noci.

Sky Tower

Sky tower

I když je Wellington hlavním městem, je nejvíce osídleným městem Auckland. Toto krásné město se pyšní vysokou vyhlídkovou "věží" známou jako Sky Tower, která měří okolo 300 metrů, což z ní činí snad nejvyšší stavbu na jižní polokouli. Sky Tower není jen vyhlídka, ale opravdová turistická atrakce. U přízemí této věže stojí luxusní hotel, kde je také krásný obchod se suvenýry, a mezi námi, jeden z mála, co stojí vůbec za návštěvu. Většina obchodů se suvenýry, mimochodem patřící víceméně pouze asiatům, jsou skoro stejné a mají stejné, nic neříkající kýčovité suvenýry. Když se rozhodnete vyjet si na Sky tower, všimněte si ve výtahu prosklené podlahy. Taková je pak i na vyhlídce, sice ne celá, ale některé tabulky v podlaze vám budou bohatě stačit na to, abyste se ubezpečili, že jste opravdu vysoko. Někteří turisté, milovníci opravdového adrenalinu, mají možnost z věže i skočit, samozřejmě zapnutí do bezpečnostních pružných lan. Chvíli nám tak houpali nějakého nešťastníka před očima, protože patříme k těm, kteří si opravdový adrenalin vychutnali už jen ze skleněných tabulek v podlaze.

Auckland

Pro turisty je v první řadě důležitá Queen Street neboli "ulice královny". Z letiště vás na ni může přivézt bez problémů autobus. Queen Street je plná restaurací a uličky, které s ní sousedí, jsou plné hotelů, backpackerů a menších obchodů. Když se budete chtít najíst, můžete si vybrat snad ze všech světových restaurací, na jaké pomyslíte. Restaurace jsou tu jak indické, tak thajské, italské i francouzské.  Co ale nenajdete, je restaurace novozélandská. Pro milovníky rychlých občerstvení je tu McDonald, Wendys nebo King Burger. Mimo jiné vám doporučuji na Queen Street navštívit drobný obchůdek s cookies, čili sušenkami. Název firmy je Mrs Higgins. Jsou to čerstvé, mnohdy ještě teplé a nesmírně chutné sušenky. Obchod nabízí asi patnáct druhů těchto sušenek, já si zamilovala ty s makadamovými ořechy a čokoládou. Pokud si ale chcete nakoupit vlastní suroviny, nevyužívejte drobných obchůdků v této části města. Drobné markety jsou podstatně dražší než supermarkety. Jeden supermarket je jen asi patnáct minut chůze od Queen Street a stojí za návštěvu. Poptejte se lidí, a ti vás nasměrují jednoduše na supermarket jménem Countdown. Nemusíte se ničeho bát, lidé jsou zde velmi ochotní. Countdown a PacknSave jsou zřejmě nejoblíbenější supermarkety Nového Zélandu. PacknSave najdete například poblíž One Tree Hill, rozkošného místa kus za centrem Aucklandu, kde se na kopci do výše tyčí kamenný monument. Po kopcích se volně prohání ovce a na jaře se to zde hemží jehňátky. Nahoru můžete dojet autem nebo si kopec vyjít, není to žádná štreka. Ale zpět do centra Aucklandu. Jistě se budete chtít vyspat. Můžete využít jak hotelů různých úrovní, tak backpackerů. Backpacker  [bekpeckr] je v podstatě klasická ubytovna. Hojně se zde ubytovává mládež z celého světa, já osobně se setkala mimo jiné s Afričany, Íráncem, Němci i Francouzi. Vybrat si můžete z pokojů s jedním, dvěma i více lůžky, přičemž cena za ubytování je o to nižší, čím víc postelí máte na pokoji. Kuchyň, koupelny a toalety jsou erární, stejně tak jako společenská místnost s televizí. Za poplatek, který činí asi 3 dolary, si můžete také vyprat. Nevím, jaké zkušenosti z backpackeru budete mít vy, ale věřím, že všude je to víceméně stejné. Když budete mít chvilku, zajděte si zarelaxovat do blízkého Albert parku, kde si můžete natáhnout na trávu deku, číst si, opalovat se, učit se, odpočívat nebo si udělat piknik, stejně jako to dělají všichni ostatní. Parky jsou na Zélandu úzkostlivě udržované, připomínají téměř golfová hřiště, tudíž se nepořádku nemusíte bát.

Ubytování

Nevím, jak dlouho vydržíte bydlet s mládeží na pokoji v backpackeru. Většina lidí využívá této ubytovny jen jako přechodné řešení. Navíc člověka brzy začne štvát výskající Němka, vracející se z nočního tahu v půl třetí ráno. Stejně tak jsem se i já začala shánět po něčem stálejším. Jako jedna z dalších možností se nabízí ubytování v domech, které jsou pronajímány zároveň několika lidem či rodinám. Stejně jako na backpackeru je zde erární kuchyň, koupelny, toalety i společenské místnosti, ale už je to daleko příjemnější bydlení. Praní sice stálo stále tři dolary a pračka nebyla také žádná sláva, ale bylo to stále mnohem lepší než na backpackeru. Měla jsem pro sebe krásný pokoj, který se dal snadno zamykat. Příjemnější bydlení na předměstí stálo zato. Když si vylezete na nějaký kopec, zjistíte, že Zéland, zvláště v Aucklandu je místem nízkých, kouzelných domečků a vyšší budovy najdete jen v centru a tam jich taky není moc. Navíc je každá ulice místem zelených stromů a keřů, žádná depresivní šeď - kam se podíváte - vás nečeká.

Důležité www stránky

Základní potřeby pro turisty na Zélandu, jako je bydlení nebo auto, se inzerují především na těchto www stránkách, podporovaných i vládou. Najděte si www.trademe.co.nz a projděte si všechny rubriky. Můžete zde najít ubytování, práci, koupit si auto, loď nebo cokoli prodat.

Auto

Bez auta se na Zélandu neobejdete. Všude je to daleko (mimo větší města) a než se dostanete z bodu A do bodu B, může to chvíli trvat. Auta zde seženete v různých cenových relacích a benzín je zde oproti Čechám mnohem levnější. Pokud možno, nekupujte auto od Indů. Indové jsou na Zélandě velcí "kšeftaři", a máte poměrně velkou šanci, že vám prodají nějaký vrak, navíc dost nad cenou. Pokud se v autech nevyznáte, dejte si velký pozor, protože navzdory nízkým cenám aut i benzínu je cena oprav aut vysoká. Já odkoupila Hondu CRV od staršího novozélandského páru a byla jsem nadmíru spokojená. Na Zélandu se mimochodem jezdí na levé straně, ale pozor, dodržují přednost zprava, což může být zpočátku trochu matoucí.

Práce

Hledat práci na Zélandu je oříšek. Pokud jste obdrželi working holiday vízum, máte povolení na rok na Zélandu pracovat. Tím ale starosti zdaleka nekončí. Zaměstnavatelé na Zélandu mají za povinnost dát přednost místním obyvatelům před cizinci, musíte se tedy opravdu snažit, abyste nějakou práci dostali. Většina Čechů skončí na vinicích nebo sbírají jahody či kiwi.

Jídlo

Zlaté kiwi je pýcha Nového Zélandu. Rozhodně je musíte ochutnat. Nebojte se, nechutnají ani trochu jako naše kyselé zelené kiwi, kterými jsme se bombardovali na základce v jídelně. Tyto kiwi jsou sladké a velmi chutné. Dají se bez potíží koupit v supermarketech jako je PacknSave nebo Countdown. Co vás možná překvapí, je neradostná vyhlídka na nákup různých druhů mouky, mletého máku nebo klasického chleba. Chleba je spíše specialitou, prodávají se zde například italské chleby a nejsou nejlevnější. Snáze si můžete koupit toustový chleba, bagety nebo malé bulky. Co je velmi oblíbené, jsou muffiny. Řekla bych, že Zélanďané si nejvíc pochutnají právě na muffinech, hamburgerech nebo koblížcích s cukrovou polevou. Z masa je pochopitelně hojně prodávané jehněčí a hovězí. Není ale problém narazit i na další druhy masa. V regálech najdete naleštěné ovoce, krásnou zeleninu a v lednicích kvalitní mléko i máslo. Nemají možná tolik druhů potravin, ale i tak je jich více než dost. Dovolím si navrhnout, abyste vyzkoušeli z Countdownu vynikající čokoládový dortík. Prodávají vždy jen jeden zvlášť zabalený trojúhelníček z toho dortu, je v nabídce buď mrkvový, banánový nebo čokoládový. Čokoládový je podle mě nejlepší, ale musíte si je vyzkoušet, který bude chutnat Vám. V PacknSave jsem vyzkoušela drobné steaky s pepřem a česnekem, a není špatná ani boloňská omáčka s česnekem, prodávaná ve skle. Vynikající karamelový dort prodávaný v PacknSave s mřížkovaným povrchem vás vynese až do oblak. Také vína jsou zde vynikající. Novozélanďany zaručeně ohromíte gulášem, vlastnoručně pečeným chlebem podávaným s rozmačkanými jahodami s mlékem a cukrem nebo makovcem, ale k tomu budete potřebovat mletý mák, a ten se shání jen velmi těžko.

Warhouse

Když budete něco shánět, zajděte nejdřív do Warhousu. Warhouse, neboli skladiště, je rozlehlý obchod, kde mají víceméně všechno, od jídla, knih, oblečení a bot až po grily, topení a toustovače.

All Blacks

Byla by ostuda se nezmínit o národním týmu All Blacks. Byla jsem na Zélandu v období národního zápasu v rugby, kdy se vystřídala na Zélandu všechna nejdůležitější světová ragbyová družstva. All Blacks po několika letech konečně vyhráli a celý Zéland dlouze slavil, ale překvapivě se nekonaly žádné výtržnosti. Hned po finální výhře All Blacks, myslím že byla na Francií, jsem projížděla autem po Zélandu a viděla lidi slavit, ale v klidu a přátelském duchu. Hráči, jako správné zélandské celebrity, byli k vidění na obrovských plakátech, kde pózovali ve spodním prádle na sprchové gely. Nevím, jak je tomu teď.

Co navštívit

Protože Zéland je plný úžasných míst, je těžké něco vybrat. Ale jestli přistanete letadlem v Aucklandu, mohli byste rovnou na tomto severním ostrově navštívit zoo, podmořský svět, One tree hill, Sky tower, Mission Bay a termální lázně. Dále se pak na ostrově nachází vzácné stromy kauri, české městečko Puhoi  (kousek od Aucklandu), a překrásné pláže jako Anawhata, Piha nebo Whatipu. Blízko městečka Rotorua ve Wai-o-tapu najdete gejzíry prýštící ze země a mimo všudypřítomnou páru ucítíte rovněž všudypřítomný zápach síry. Pokud chcete vidět hnízdiště mořských ptáků, terejů, navštivte jejich kolonie v zálivu Hawke Bay. Fantastické jsou jeskyně Waitomo, kde najdete mimo obrovské i menší stalagmity a stalaktity a také nádherná modrá světélka, svítící ve tmě, která vypadají jako hvězdné nebe. Tato světélka si vychutnáte při jízdě v loďce s průvodcem, kde za úplné tmy uvidíte tyto "červy", kteří na svá světélka chytají hmyz. Dále nesmíte opomenout navštívit nejsevernější místo Zélandu a především Tongariro. Procházka po Tongariru patří k nejkrásnějším procházkám světa. Horu Tongariro nejspíš znáte z filmu Pán prstenů - je to ta hora Osudu, kam Frodo nesl prsten.

Závěrem

Kouzlo Zélandu je nezapomenutelné. Lidé jsou přátelští a příroda fantastická. Každý výlet, který podniknete, se pro vás stane zážitkem, který budete po návratu do Čech vyprávět všem příbuzným a přátelům. Hodně lidí chce na Zélandu zůstat, ale jak už to chodí, získat občanství je bohužel velmi obtížné.

autor: Barbora Cirklová

Kamery z této oblasti

Waitarere beach

Waitarere beach

Austrálie a Oceánie - Nový Zéland

Waitarere, kamera na surfařské pláži....


Reklama
Ústí řeky Whanganui

Ústí řeky Whanganui

Austrálie a Oceánie - Nový Zéland

Ústí řeky Whanganui do moře....


nebo se můžete zaregistrovat


Líbí se Vám WorldCamera.net?

Naše kamery


Pohled na Pražský hrad a Žižkovský vysílač Pražský hrad, CZ

Petřinská rozhledna Petřínská rozhledna, CZ

Václavské náměstí Václavské náměstí, CZ

Livigno Livigno, IT

Driving Range Rohanský ostrov Golf Rohanský ostrov, CZ

Harrachov Harrachov, CZ

Golf Resort Karlštejn Golf Resort Karlštejn, CZ

Golf Resort Albatross Golf Resort Albatross, CZ

Navštivte také


PragueCamera.net

LivignoCamera.net


Reklama
WorldCamera.net

Copyright (c) 2011 - 2024 WorldCamera.net

Všechna práva vyhrazena.

Redakce: red@worldcamera.net

disti s.r.o.
Navigace

Webové kamery

Nejlepší webové kamery

Lokality webových kamer

Tématické webové kamery

Reportáže z cest

Galerie

Sítě

RSS Česky

RSS Anglicky

Facebook

LinkedIn

Twitter

Uživatelé

FAQ

Doporučte kameru

Novinky

Registrace

Přihlášení

Media

Mediální kufřík

Reklama

Partnerství

O nás

Kontakt

Informace o projektu

Všeobecné podmínky

Partneři